Hétfő - Péntek 09:00-16:00 +36 70 967 4072 info@pancza.hu

A tárolóhelyiség az otthon egyik legfontosabb funkcionális területe, amely lehetővé teszi a különböző tárgyak, eszközök és szezonális holmik rendszerezett és hatékony elhelyezését. Ez a szoba segít megőrizni a lakás többi helyiségének rendezettségét és tisztaságát, hiszen itt tárolhatók azok a dolgok, amelyekre nincs szükség mindennap. A jó lakberendezés itt különösen fontos, mert a megfelelő tárolási megoldásokkal maximalizálható a hely kihasználása és növelhető a funkcionalitás. A tárolóhelyiség gyakran rejtett, mégis kiemelkedő szerepet játszik a lakás szervezettségében és praktikumában.

Elrendezés és Tervezés

A tárolóhelyiség elrendezésénél érdemes a függőleges teret is kihasználni polcokkal és szekrényekkel, hogy a padlófelület szabadon maradjon. A könnyű hozzáférhetőség érdekében célszerű a leggyakrabban használt tárgyakat szemmagasságban tárolni, míg a ritkábban használt dolgok kerülhetnek magasabb vagy alacsonyabb polcokra. A multifunkcionális bútorok, például a kihúzható vagy összecsukható tárolók, segíthetnek a kisebb helyiségek hatékonyabb kihasználásában. Az akadálymentesítés szempontjából fontos, hogy a tárolók könnyen elérhetők legyenek, például alacsonyabb polcokkal vagy könnyen nyitható ajtókkal.
Ügyelj ezen bútorok elhelyezésére: Polcok Szekrények Tárolódobozok Akasztók Fali polcok

Tulajdonság Érték
Szokásos alapterület 5-10 m²
Ajánlott páratartalom 40-60%
Világítási színhőmérséklet 4000-5000K
Maximális polcmagasság 180 cm
Ajánlott polc távolság 30-40 cm

Színek és Anyagok

A tárolóhelyiség színvilágának kiválasztásakor a világos színek előnyösek, mivel tágasabbnak és rendezettebbnek tűnik tőlük a tér. Az anyagok tekintetében a tartósság és a könnyű tisztíthatóság a legfontosabb szempontok; a fém és műanyag polcok például strapabírók és könnyen karbantarthatók. A különféle textúrák, mint például a sima fém és a természetes fa kombinálása, vizuális érdeklődést kelthet, miközben megőrzi a praktikumot. A színek és anyagok összhangja segít a szoba harmonikus megjelenésének megteremtésében.

Világítás

A tárolóhelyiség világításánál fontos a megfelelő fényerő, hogy minden tárgy könnyen megtalálható legyen. A természetes fény kihasználása ritkán lehetséges, de ha van ablak, akkor érdemes világos függönyt használni, hogy a fény bejusson. Mesterséges világításként LED lámpák vagy spotlámpák javasoltak, amelyek energiatakarékosak és hosszú élettartamúak. Az okos világítási megoldások, például a mozgásérzékelős lámpák, szintén praktikusak lehetnek, mivel csak akkor kapcsolnak be, amikor valaki belép a helyiségbe. A tükrök elhelyezése is segíthet a fény szétoszlatásában és a helyiség világosabbá tételében.

Tárolás és Rend

A tárolóhelyiségben helyet kell kialakítani a szezonális ruházat, sportfelszerelések, háztartási eszközök és egyéb ritkán használt tárgyak számára. A rejtett tárolók, például beépített szekrények vagy falra szerelhető polcok, segítenek a helyiség rendezettségének megőrzésében. A rendteremtés érdekében érdemes minimalista megközelítést alkalmazni, és rendszeresen átnézni a tárolt tárgyakat, hogy csak a valóban szükséges dolgok maradjanak. A szezonális tárolás megkönnyíti a tárgyak cseréjét az évszakoknak megfelelően.

Dekoráció és stílus

A tárolóhelyiség dekorációja általában minimalista, de néhány jól elhelyezett kiegészítő, mint például színes tárolódobozok vagy faliképek, feldobhatják a teret. A különböző lakberendezési stílusok, például a skandináv vagy ipari, alkalmazhatók a tárolóhelyiségben is, hogy egységes megjelenést biztosítsanak a lakás többi részével. A személyes tárgyak, például emléktárgyak vagy családi fotók, integrálása szintén lehetséges, ha azok nem zavarják a funkcionalitást. A növények, mint például a kis méretű pozsgások, frissességet és életet vihetnek a helyiségbe.

Gyakori Hibák

Gyakori hiba, hogy a tárolóhelyiséget túlzsúfolják tárgyakkal, ami rendezetlenséghez vezet. Érdemes rendszeresen szelektálni és csak a valóban szükséges dolgokat megtartani.

A nem megfelelő világítás megnehezítheti a tárgyak megtalálását. Fontos, hogy elegendő fényforrás legyen, és a lámpák jól elhelyezettek legyenek.

Ha a polcok túl magasak vagy alacsonyak, nehéz lehet elérni a rajtuk tárolt tárgyakat. A polcok magasságát a használók igényeihez kell igazítani.

A rendezetlenül tárolt tárgyak megnehezítik a keresést és csökkentik a tárolóhelyiség hatékonyságát. Fontos a rendszerezés és a kategorizálás.

A nem megfelelő anyagok, például könnyen sérülő vagy nehezen tisztítható felületek használata problémát okozhat. Érdemes strapabíró és könnyen tisztítható anyagokat választani.

Információk, amik szükségesek

Fontos tudni, hogy milyen típusú és méretű tárgyakat kell elhelyezni, hogy megfelelő tárolási megoldásokat lehessen tervezni.

Ha a tárolót gyakran használják, fontos, hogy könnyen hozzáférhető legyen. Ritkán használt tároló esetén más szempontok is előtérbe kerülhetnek.

Speciális igények, például mozgáskorlátozottak vagy idősek számára kialakított megoldások befolyásolhatják a tervezést.

A tárolóhelyiség mérete meghatározza, hogy milyen tárolási megoldások alkalmazhatók. A helyiség pontos mérete segít a tervezésben.

A tárolóhelyiség stílusa összhangban kell legyen a lakás többi részével, ezért fontos tudni a preferált stílust.

Döntések a kialakításhoz

A tárolási rendszer kiválasztása alapvető fontosságú, mivel ez határozza meg a helyiség funkcionalitását és rendezettségét. A döntés befolyásolja a polcok, szekrények és egyéb tárolók típusát és elrendezését.

A világítás típusa és elhelyezése alapvetően meghatározza a tárolóhelyiség használhatóságát. Fontos döntés, hogy természetes vagy mesterséges fényforrásokat alkalmazzunk-e.

Az anyagválasztás befolyásolja a tárolóhelyiség tartósságát és karbantarthatóságát. A megfelelő anyagok kiválasztása hosszú távon költséghatékony lehet.

A tér felosztása és zónák kialakítása segíthet a tárolóhelyiség hatékonyabb kihasználásában. A döntés befolyásolja, hogy a különböző tárgyak hol és hogyan kerülnek elhelyezésre.

A dekoráció kiválasztása befolyásolja a tárolóhelyiség esztétikai megjelenését. Fontos döntés, hogy milyen stílusú és mennyiségű dekorációt használjunk.

Felújítási Lehetőségek

Időtartam Költség
Polcok felszerelése 1-2 nap ~ 20 000 - 50 000 eFt
Világítás korszerűsítése 1 nap ~ 10 000 - 30 000 eFt
Falak festése 2-3 nap ~ 15 000 - 40 000 eFt
Padlóburkolat cseréje 3-5 nap ~ 30 000 - 80 000 eFt
Szekrények beépítése 1-2 hét ~ 50 000 - 150 000 eFt
Tudtad?

Sokféle stílusban berendezheted a tárolót.

Kalkulátorok a tárolóhelyiség felújításához

Újraterveznéd a tárolóhelyiségot?

Segítek kitalálni és megtervezni, hogy otthonodban a tárolóhelyiség kényelmes és esztétikus legyen, pont ahogyan te szeretnéd